Nowy jacht FKJ

Przedstawiamy s/y Śmiały – nowy jacht Fundacji Klasyczne Jachty. Przed nami długa podróż przez serwis techniczny, zanim wyruszy na wzburzone wody oceanów.

Śmiały to stalowy jacht typu J-140, zwodowany w 1960 roku w Stoczni Gdańskiej dla Polskiego Związku Żeglarskiego. Znany przede wszystkim z wyprawy naukowej z lat 1964-66 dookoła Ameryki Południowej, oraz z rejsów dookoła Islandii i na Spitsbergen w latach 1970 i 1972. Pływały na nim takie osobistości polskiego żeglarstwa jak Krzysztof Baranowski, Ludomir Mączka, Jerzy Knabe, Teresa Remiszewska, Bolesław Kowalski, Wojciech Orszoluk, i wielu, wielu innych…

Śmiały to konstrukcja opracowana w 1957 r. przez Henryka Kujawę z zespołem (W. Kuchta, W. Samoliński, Z. Pieńkawa). Wzorowali się na liniach zbudowanego w tej samej stoczni 21 lat wcześniej jachtu Peter von Danzig (obecnie Peter von Seestermühe). Poza Śmiałym powstało pięć stoczterdziestek: Jurand, Joseph Conrad, Dar Opola, Otago i Jan z Kolna. Do dzisiaj zachowały się tylko trzy, Joseph Conrad i Śmiały pod polska banderą, oraz Tara, ex Dar Opola, pod duńską.

Podstawowe dane: długość 18 m (59 stóp), szerokość 4 m. Kecz bermudzki, powierzchnia ożaglowania 144 m2. Masa całkowita ok. 30 ton.

https://pl.wikipedia.org/wiki/SY_Śmiały

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.