Przejęcie Śmiałego

Pierwsza część przejmowania Śmiałego za nami. Zinwentaryzowaliśmy zawartość kontenera i jachtu, zorientowaliśmy się w instalacjach, rozmieszczeniu i kondycji zaworów. Uruchomiliśmy pompę zęzową, jedną baterię akumulatorów hotelowych, urządzenie sterowe, oraz manetkę silnika, która podczas pierwszych prób odpadła z kawałkiem pokładu… Dziękujemy Piotrowi i Pawłowi za obecność i pomoc 🙂 Oraz Pawłowi za niespodziewane prezenty: dzienniki jachtowe Śmiałego, plan takielunku z dokumentacji J-140 i inne skarby 🙂

Za tydzień będziemy odpalać maszynę i szykować łódkę do przepłynięcia na remont. Wygląda na to, że do startu diesla wystarczy podłączyć nowa baterię akumulatorów 24V, ale będzie znacznie więcej pracy. Na szczęście wolontariusze już zapowiedzieli obecność 🙂

7 myśli na “Przejęcie Śmiałego”

  1. Jest nam zawsze bardzo miło słyszeć, że zależy Wam na Śmiałym. Dzięki temu czujemy jeszcze mocniej, że robimy coś słusznego i potrzebnego. W tej chwili mamy przymusową przerwę, trzymajmy wszyscy kciuki za poprawę sytuacji wirusowej!

 1. a ja właśnie przeczytałem książkę o pt “KAPITAN KUK” Baranowskiego. polecam, można zobaczyć poczynania Śmiałego oczyma wyobraźni, tak jet to fajnie napisane… ratujmy go.

  1. Polecamy wszystkie książki o wyprawie Śmiałego – “Wyprawa Śmiały” B. Kowalskiego, “Śmiałym do Rio” T. Romera, “Śmiałym dookoła kontynentu” J. Knabe, oraz album “Wyprawa na Śmiałym”

 2. Barwo Pomysł, brawo Fundacja i determinacja. Brawo zapał i gotowość do ciężkiej pracy, aby dzieło realizować. Na pewno Conrad Wam kibicuje, to On powiedział, że statki mają dusze. Kibicujemy i my żeglarze. Niezwykle ważne, że można Wsze zmagania oglądać. Życzę sukcesu i ogromnej satysfakcji, a także ludzkiego uznania. Tak trzymać! Tomasz Romer (jeden z wielu, którego Śmiały kołysał w koi po zejściu z wachty).

 3. Świetny pomysł, cieszę się, że Śmiały dostanie “drugie życie”. Dla mnie Śmiały to książka kapitana Baranowskiego “Kapitan Kuk”, którą czytałem w młodości i do której wracam też teraz. Dowiedziałem się o Waszej akcji z programów Macieja Orłosia na YouTube (WTS News), mówił o tym w jednym z odcinków.
  Wyprawa Śmiałego była jedną z pierwszych w daleki świat w czasach, gdy ten daleki świat dostępny był tylko bardzo nielicznym. Informacje o wyprawie Śmiałego wzbudzały wtedy wyobraźnię i nadzieję, że jednak można … To wielkie szczęście, że teraz świat stoi przed nami otworem i może warto docenić ten fakt, który kiedyś wydawał się bardzo nieprawdopodobny.
  Mam nadzieję, że będzie można kiedyś popływać na wyremontowanym Smiałym. W każdym razie ja się piszę na wykwalifikowaną załogę :-). Ponieważ nie mogę pomóc pracą przy remoncie, to pomogłem finansowo.
  Wojtek P.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.